قدرت فشار هوا

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

روشی بسیار جذاب برای مچاله کردن قوطی نوشابه

روش های بسیار زیادی وجود دارد که از طریق آن می توان قوطی نوشابه را خرد یا مچاله کرد مثلا با دست یا پا یا سر . اما هیچ یک از این راه ها مانند این آزمایش برای شما جالب نحواهد بود . فقط تا زمان مچاله شدن صبر کنید آن موقع خواهد دید که دل و جرأت چه کسی بیشتر از همه خواهد بود .

وسایل مورد نیاز :

 1. قوطی خالی نوشابه آلومینیمی
 2. اجاق گاز یا اجاق برقی
 3. انبرک مخصوص آشپزی
 4. دستکش
 5. کاسه
 6. آب سرد

روش آزمایش :

 • برای از بین بردن مواد لزج و نامطبوعی که از نوشابه باقی مانده است آن را شستشو دهید .
 • کاسه را با آب سرد پر کنید ( هر چه آب سردتر باشد بهتر است )
 • به قوطی خالی نوشابه یک قاشق غذاخوری آب اضافه کنید ( فقط به اندازه ای که کف قوطی را بپوشاند )
 • زمانی که اجاق گاز خاموش است قوطی را روی آن بگذارید
 • اجاق گاز را برای روشن کردن آب روشن کنید . کمی بعد صدای حباب های آب در حال جوش را خواهید شنید و بخار آبی را که از قوطی بلند می شود را می بینید . به پرم کردن قوطی تا یک دقیقه دیگر ادامه دهید .

 • بهتر است قبل از انجام مرحله بعد خوب فکر کنید باید چنین اتفاقی بیفتد : باید با انبرک قوطی داغ را از روی اجاق بردارید ، آن را سر و ته کنید و دهانه قوطی را به داخل کاسه آب فرو برید .
 • با انبرک قسمت پائینی قوطی را محکم بگیرید به طوری که کف دستتان به سمت بالا باشد . با یک حرکت سریع قوطی را از روی شعله بردارید آن را سرو ته کنید و به داخل آب سرد فروببرید . مکث نکنید این کار را باید خیلی سریع انجام دهید .

 

 • قوطی به معنای واقعی کلمه مچاله می شود . این اتفاق چگونه رخ می دهد ؟

 • در آنجا نایستید . به سمت اجاق گاز برگردید و دوباره این کار را انجام دهید . هر بار که این کار را تکرار می کنید با دقت نگاه کنید که ببینید چه اتفاقی در حال رخ دادن است .

این آزمایش چگونه کار می کند ؟

قبل از گرم کردن قوطی پر از آب و هوا بود . با جوشاندن آب از حالت مایع به گاز تبدیل شد . بخار آب ، هوای درون قوطی را خارج می کند و خود جای آن را می گیرد . وقتی قوطی سر و ته شد و در آب قرار گرفت بخار آب متراکم شده و و دوباره تبدیل به آب مایه می شود . مولکول های آب در حالت مایع بیشتر از حالت گاز به هم نزدیک هستند . همه بخار آب موجود در قوطی به یک یا دو قطره اب تبدیل می شود که فضای خیلی کمتری را اشغال می کند و در واقع داخل قوطی خلأ ایجاد می شود .

لذا قوطی که گاز آن خالی شده نمی تواند فشار زیادی را که از طرف هوا به دیواره های خارجی اعمال می شود را تحمل کند و قوطی مجاله می شود .

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…