موشک شیمی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با جوش شیرین و سرکه موشک بسازید

با آزمایش موشک شیمی خواهیددید که ترکیب جوش شیرین و سرکه اگر به طور دقیق تنظیم شوند تا چه حد جذاب و هیجان انگیز است .

وسایل مورد نیاز :

 1. بطری آب معدنی کوچک
 2. چوب پنبه
 3. قاشق
 4. جوش شیرین
 5. نوار چسب
 6. قیچی
 7. سه عدد مداد استفاده نشده
 8. سرکه سفید
 9. دستمال کاغذی

روش آزمایش :

 • 12 عدد نوار چسب ببرید . می توانید از نوارهای بسته بندی یا نوار چسب برق استفاده کنید .
 • هر سه مداد را با نوار به قسمت بیرونی بطری ببندید . سعی کنید فاصله مدادها از هم به  بک اندازه باشد . موشک شیمی شما نیاز به سکوی پرتاب ثابتی دارد .
 • بطری را با قیف تا نصفه از سرکه پر کنید .
 • یک عدد دستمال کاغذی را بردارید و لایه های آن را از هم جدا کنید .
 • یک چهارم دستمال کاغذی را ببرید و یک قاشق غذاخوری جوش شیرین روی آن بریزید .
 • جوش شیرین را با دستمال کاغذی ببندید و اطمینان حاصل کنید که دستمال کاغذی در دهانه بطری جای می گیرد .اکنون قرار است کمی ریخت و پاش کنید . بهتر است بقیه مراحل را بیرون از خانه انجام دهید .
 • این مرحله یا به سرعت رخ می دهد یا این که موفق به پرتاب نمی شوید . دستمال کاغذی محتوی جوش شیرین را در بطری بگذارید و فورا در پوش پلاستیکی یا چوب پنبه را در دهانه آن قرار دهید و محکم کنید . قوطی را محکم و سریع تکان دهید و آن را روی مداد بگذارید و عقب بایستید
 • حتی برای شمارش معکوس هم وقت نداشتید . درست است ؟

این آزمایش چگونه کار می کند ؟

وقتی جوش شیرین و سرکه را با هم مخلوط می کنید چه می بینید ؟ مقدار زیادی حباب

در واقع این حباب های گاز کربن دی اکسید می باشد که از واکنش اسید و باز ایجاد شده اند . سرکه حاوی استیک اسید می باشد ( به همین دلیل ترش مزه است ) و جوش شیرین حاوی سدیم بی کربنات ( باز ) است . واکنش آنها کربنیک اسید تولید می کند که اسیدی ناپایدار است و به سرعت به کربن دی اکسید و آب تیدیل می شود . سپس کربن دی اکسید حباب ایجاد می کند .

وقتی بطری را با درپوش می بندید از خروج گاز درون بطری جلوگیری می کنید اما مقدار گاز کربن دی اکسید درون بطری باعث افزایش سریع فشار گاز درون بطری می شود . فشار گاز به حدی می رسد که درپوش نمی تواند بیشتر از این گاز درون بطری را نگه دارد بنابراین درپوش و محتویات بطری به بیرون پرتاب می شود .

همانطور که محتویات درون بطری به بیرون ریخته می شود بطری هم به سمت بالا پرتاب می شود .

این اتفاق چگونه رخ می دهد ؟

این پدیده نمایان گر قانون سوم نیوتن است که می گوید برای هر کنش ، واکنشی برابر و در جهت مخالف وجود دارد . در اینجا کنش ریختن مواد داخل بطری است و واکنش پرتاب شدن بطری به سمت بالا است .

بیشتر بدانید :

این آزمایش را با مقدار متفاوتی از جوش شیرین و سرکه امتحان کنید . اگر پرتاب بیشتر و بهتری می خواهید باید بهترین میزان ترکیب جوش شیرین و سرکه را بیابید .

 

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…